Сплата податків є обов’язком кожного підприємця, за сумлінним виконанням якого пильно слідкують ДПС та інші контролюючі органи. Під час реєстрації бізнесу або в будь-який день ведення діяльності можна вибрати, змінити систему оподаткування і сплачувати збори відповідно до загальних правил чи у спрощеному режимі. Кожна з систем пропонує свої плюси й мінуси, а також можливості та обмеження.
Вибір оптимальної системи оподаткування
Основним шляхом, яким може бути здійснена податкова оптимізація, є перехід на більш вдалу систему нарахування та сплати зборів. Загальна передбачає вищі ставки і сплату податку виключно з чистого доходу, не встановлює ліміту на річний дохід. Спрощена передбачає нарахування податків на всю отриману суму прибутку компанії, але за меншими ставками і з певними обмеженнями щодо обсягу доходів.
Отже, орієнтуватися варто на доходи та витрати:
- Якщо у компанії значні витрати, то більш вигідною може бути сплата 18% ПДФО та 1.5% ВЗ з чистого доходу (за мінусом витрат) на загальній системі, ніж 5% від всього прибутку на 3 групі ЄП, наприклад.
- Платники 2 групи ЄП перераховують фіксовану суму (20% від мінімальної зарплати = 1420 грн.), але мають ліміт на прибуток (834 розміри мінімальної зарплати = 5 921 400 грн. на рік).
- Для невеликих ФОП з невисоким прибутком чи навіть нульовими доходами кращим вибором стане 3 група ЄП, яка вимагає сплати 5% ЄП і ЄСВ. За відсутності доходу можна взагалі не платити збори.
Найкраще рішення – залучити до аналізу фахового бухгалтера, який зможе порахувати всі показники (доходи, витрати, суми податків) і визначити, яка система є найбільш вигідною для бізнесу з урахуванням його специфіки та поточних ставок зборів.
Використання пільг і послаблень, інших методів
Шукаючи шляхи оптимізації оподаткування, варто ретельно слідкувати за всіма змінами у чинному законодавстві. Так, наразі у всіх підприємців є можливість не перераховувати суми ЄСВ за себе. Таке послаблення встановлене на час дії режиму воєнного стану, буде працювати після його скасування чи завершення ще протягом року.
Для ТОВ у сфері ІТ гарним рішення може стати резидентство Дія.City. Набути статус резидента цього податково-правового режиму можна лише за умови відповідності встановленим критеріям. Підходить для стартапів і компаній, що вже працюють на ринку ІТ.
Програма пропонує вигідні ставки податків (9% ПДФО замість 18%, нарахування збору на виведений капітал, а не весь прибуток та ін.), можливість скористатися унікальними пропозиціями та низку інших переваг.
Ще однією можливістю для ФОП чи ТОВ зекономити на податках може стати вибір правильного формату співпраці з робітниками. В той час, як за найманих працівників (по трудовій, за КЗпП) необхідно кожен місяць сплачувати досить високі суми податків, співпраця за договором з ФОП дасть змогу зекономити на цих зборах. Консультація бухгалтера допоможе визначити оптимальний варіант взаємодії з працівниками та уникнути можливих юридичних або фінансових ризиків.
Але тут треба чітко дотримуватися вимог та норм чинного законодавства, бо за неправильне оформлення трудових відносин ДПС може накласти штрафи.